URBANSOUNDunit

"listen to the universe, listen to yourself, listen to others"

Post Page Advertisement [Top]

The complete list of 70th Annual Emmy Awards winners is below. Here are the winners of the prime-time categories (which will be announced Monday evening and will be updated throughout the night) as well as the winners announced during the Creative Arts ceremony (which was held Sept. 9).
LOS ANGELES, CA - SEPTEMBER 17:  Bill Hader accepts the Outstanding Lead Actor in a Comedy Series award for 'Barry' onstage during the 70th Emmy Awards at Microsoft Theater on September 17, 2018 in Los Angeles, California.  (Photo by Kevin Winter/Getty Images)© Kevin Winter/Getty Images LOS ANGELES, CA - SEPTEMBER 17: Bill Hader accepts the Outstanding Lead Actor in a Comedy Series award for 'Barry' onstage during the 70th Emmy Awards at Microsoft Theater on September 17, 2018 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Winter/Getty Images) The primetime ceremony will be held in the Microsoft Theater in downtown Los Angeles and will air beginning at 8 p.m. ET/5 p.m. PT on NBC. You can also watch it on NBC.com if you sign in with a cable provider, or via the NBC app on devices like Apple TV, Roku, and Amazon Fire.

Refresh this list for the latest updates…
The prime-time Emmy Awards winners are (in order of being announced): 
Henry Winkler accepts the award for outstanding supporting actor in a comedy series for "Barry" at the 70th Primetime Emmy Awards on Monday, Sept. 17, 2018, at the Microsoft Theater in Los Angeles. (Photo by Phil McCarten/Invision for the Television Academy/AP Images)© Phil McCarten/Invision for the Television Academy/AP Images Henry Winkler accepts the award for outstanding supporting actor in a comedy series for "Barry" at the 70th Primetime Emmy Awards on Monday, Sept. 17, 2018, at the Microsoft Theater in Los Angeles. (Photo by Phil McCarten/Invision for the Television Academy/AP Images) Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Brian Tyree Henry (Atlanta)
Henry Winkler (Barry) - WINNER
Louie Anderson (Baskets)
Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Zazie Beetz (Atlanta)
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel) - WINNER
Aidy Bryant (Saturday Night Live)
Betty Gilpin (GLOW)
Leslie Jones (Saturday Night Live)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Laurie Metcalf (Roseanne)
Megan Mullally (Will & Grace)
Outstanding Writing For A Comedy Series 
Atlanta “Alligator Man”
Atlanta “Barbershop”
Barry “Chapter One: Make Your Mark”
Barry “Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going”
The Marvelous Mrs. Maisel “Pilot” - WINNER
Silicon Valley “Fifty-One Percent”
Outstanding Directing For A Comedy Series
Atlanta  “FUBU” Teddy Perkins
Barry “Chapter One: Make Your Mark”
The Big Bang Theory “The Bow Tie Asymmetry”
GLOW “Pilot”
The Marvelous Mrs. Maisel “Pilot” - WINNER
Silicon Valley “Initial Coin Offering”
Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Tracee Ellis Ross (black-ish)
Rachel Brosnahan  (The Marvelous Mrs. Maisel) - WINNER
Allison Janney (Mom)
Lily Tomlin (Grace and Frankie)
Pamela Adlon (Better Things)
Issa Rae (Insecure)
Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry) - WINNER
Anthony Anderson (black-ish)
Ted Danson (The Good Place)
William H. Macy (Shameless)
Larry David (Curb Your Enthusiasm)
Outstanding Writing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special
American Vandal “Clean Up”
The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story “House By The Lake”
Godless
Patrick Melrose
Twin Peaks
Black Mirror “USS Callister” - WINNER
Outstanding Directing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special
The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER
Godless
Jesus Christ Superstar Live In Concert
The Looming Tower “9/11”
Paterno
Patrick Melrose
Twin Peaks
Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie
Jessica Biel (The Sinner)
Laura Dern (The Tale)
Michelle Dockery (Godless)
Edie Falco (The Menendez Murders)
Regina King (Seven Seconds) - WINNER
Sarah Paulson (American Horror Story: Cult)
Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie
Antonio Banderas (Genius: Picasso)
Darren Criss (Assassination of Gianni Versace) - WINNER
Benedict Cumberbatch (Patrick Melrose)
Jeff Daniels (The Looming Tower)
John Legend (Jesus Christ Superstar)
Jesse Plemons (Black Mirror)
Outstanding Writing For A Variety Special
Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated)
John Mulaney: Kid Gorgeous At Radio City
Michelle Wolf: Nice Lady
Patton Oswalt: Annihilation
Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life  
Outstanding Directing For A Variety Series
Full Frontal With Samantha Bee
Last Week Tonight With John Oliver
The Late Late Show With James Corden
The Late Show With Stephen Colbert
Portlandia
Saturday Night Live 
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones)
Peter Dinklage (Game of Thrones)
Joseph Fiennes (The Handmaid’s Tale)
David Harbour (Stranger Things)
Mandy Patinkin (Homeland)
Matt Smith (The Crown)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)
Lena Headey (Game of Thrones)
Millie Bobby Brown (Stranger Things)
Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
Vanessa Kirby (The Crown)
Thandie Newton (Westworld)
Yvonne Strahovski (The Handmaid’s Tale)
Outstanding Writing For A Drama Series
The Americans “Start”
The Crown “Mystery Man”
Game Of Thrones “The Dragon And The Wolf”
The Handmaid’s Tale “June”
Killing Eve “Nice Face”
Stranger Things “Chapter Nine: The Gate”
Outstanding Directing For A Drama Series
The Crown “Paterfamilias”
Game Of Thrones “Beyond The Wall”
Game Of Thrones “The Dragon And The Wolf”
The Handmaid’s Tale “After”
Ozark “The Toll”
Stranger Things “Chapter Nine: The Gate”
Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown (This is Us)
Jason Bateman (Ozark)
Ed Harris (Westworld)
Matthew Rhys (The Americans)
Jeffrey Wright (Westworld)
Milo Ventimiglia (This is Us)
Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
Keri Russell (The Americans)
Evan Rachel Wood (Westworld)
Sandra Oh (Killing Eve)
Claire Foy (The Crown)
Tatiana Maslany (Orphan Black)
Outstanding Reality-Competition Program
Project Runway
RuPaul’s Drag Race
The Amazing Race
Top Chef
The Voice
American Ninja Warrior
Outstanding Variety Sketch Series
At Home With Amy Sedaris
Drunk History
I Love You, America With Sarah Silverman
Portlandia
Saturday Night Live
Tracey Ullman’s Show
Outstanding Variety Talk Series
Full Frontal With Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live!
Last Week Tonight With John Oliver
The Daily Show With Trevor Noah
The Late Late Show With James Corden
The Late Show With Stephen Colbert
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Ellen DeGeneres (Ellen’s Game of Games)
Jane Lynch (Hollywood Game Night)
Heidi Klum & Tim Gunn (Project Runway)
RuPaul (RuPaul’s Drag Race)
W. Kamau Bell (United Shades of America With W. Kamau Bell)
Outstanding Limited Series
Genius: Picasso
Godless
Patrick Melrose
The Alienist
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Outstanding Comedy Series
Atlanta
The Marvelous Mrs. Maisel
black-ish
Silicon Valley
Curb Your Enthusiasm
Glow
Barry
Unbreakable Kimmy Schmidt
Outstanding Drama Series
Game of Thrones
The Handmaid’s Tale
This Is Us
Westworld
The Americans
The Crown
Stranger Things

PREVIOUSLY ANNOUNCED WINNERS:
Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Samira Wiley, The Handmaid’s Tale
Outstanding Guest Actor in a Drama Series: Ron Cephas Jones, This Is Us
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series: Tiffany Haddish, Saturday Night Live
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Katt Williams, Atlanta
Outstanding TV Movie: USS Callister: Black Mirror
Outstanding Animated Program: Rick and Morty
Outstanding Short Form Animated ProgramRobot Chicken
Outstanding Character Voiceover Performance: Alex Borstein, Family Guy
Outstanding Children’s Program: The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special
Outstanding Casting for a Drama Series: The Crown
Outstanding Casting for a Comedy Series: The Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or SpecialThe Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story
Outstanding Contemporary Costumes: The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes: Game of Thrones
Outstanding Music Supervision: Robin Urdang, Amy Sherman-Palladino, Dan Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program: GLOW
Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie: Rowley Irlam, Game of Thrones
Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or MovieGenius: Picasso
Outstanding Makeup For A Limited Series Or Movie (Non-Prosthetic): The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story
Outstanding Hairstyling For A Limited Series Or MovieThe Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story
Outstanding Cinematography For A Limited Series Or MovieGenius: Picasso
Outstanding Short Form Comedy Or Drama SeriesJames Corden’s Next James Corden
Outstanding Actor In A Short Form Comedy Or Drama SeriesJames Corden’s Next James Corden
Outstanding Actress In A Short Form Comedy Or Drama SeriesBreak A Hip • Vimeo • Shut Up, Charlie Productions
Christina Pickles as Biz
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy SeriesThe Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Multi-Camera Picture Editing and Outstanding Cinematography For A Comedy SeriesWill & Grace
Outstanding Special Visual EffectsGame Of Thrones
Outstanding Special Visual Effects In A Supporting RoleThe Alienist
Outstanding Original Main Title Theme Music: Godless 
Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score): Game Of Thrones
Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or SpecialMarch Of The Penguins 2: The Next Step
Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More)Game Of Thrones
Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More): The Handmaid’s Tale
Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour Or Less): GLOW
Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)Stranger Things
Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)Game Of Thrones
Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And AnimationAtlanta
Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or SpecialUSS Callister (Black Mirror)
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or MovieUSS Callister (Black Mirror)
Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama SeriesThe Handmaid’s Tale
Outstanding Creative Achievement In Interactive Media Within A Scripted ProgramWestworld
Outstanding Contemporary CostumesThe Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story
Outstanding Children’s Program: The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special
Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)Westworld
Outstanding Hairstyling For A Single-Camera SeriesWestworld
Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour)Atlanta
Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)The Crown
Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And AnimationBarry
Outstanding Period CostumesThe Crown 
Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or SpecialGame Of Thrones

No comments:

Bottom Ad [Post Page]